Obsługa prawno-księgowa w firmach

Własna firma, a prawo i podatki

Posiadanie własnej firmy to dziś ambicja wielu osób. Na szczęście jest ona łatwa do spełnienia i przynajmniej na początku nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Wystarczy udać się do Urzędu Miasta, lub właściwej dla nas gminy, by dokonać rejestracji w ewidencji. Podczas tego procesu urzędnik zapyta nas, jaką skalę podatkową wybieramy, dlatego wcześniej warto zapoznać się przynajmniej z ogólnikami prawa podatkowego w Polsce.

Skale podatkowe dzielą się na podatek liniowy, progresywny oraz kartę podatkową. Najczęściej wybieraną formą płacenia podatku jest skala progresywna. Wynosi ona 18% oraz 32% w przypadku, kiedy przekroczymy określony w ustawie próg dochodowy. Gdy nasz przychód przekroczy w jednym roku kwotę 85 528 złotych, wtedy automatycznie przechodzimy na wyższą skalę podatkową i od tej pory będziemy odprowadzać do US 32% zysku.

Rejestrując firmę, wybieramy także rodzaj działalności spośród wariantów dostępnych w PKD. Następnie zostają nam nadane numery NIP oraz REGON, a wiadomość o tym otrzymujemy na naszą skrzynkę mailową jeszcze tego samego dnia. To swego rodzaju dopełnienie formalności – od tej pory oficjalnie jesteśmy właścicielami firmy. Pozostaje nam jeszcze tylko wizyta w ZUS w celu ustalenia, jakie dokładnie składki chcemy płacić.

Co dalej?

Założenie działalności gospodarczej w urzędzie to dopiero pierwszy krok do tego, by stać się przedsiębiorcą. Na początku jednak warto zadbać o sprawy prawne, by nie mieć problemów na samym starcie. Z pewnością pierwszą czynnością, jakiej powinniśmy dokonać będzie zatrudnienie dobrej księgowej. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że prawo podatkowe w naszym kraju jest bardzo skomplikowane, a początkującemu przedsiębiorcy często trudno jest się w nim połapać. Mnogość stawek VAT jest niewyobrażalnie duża. Prawo podatkowe najlepiej zrozumie księgowa, która od lat ma z nim do czynienia. Na rachunkowości nie warto oszczędzać. Lepiej zainwestować w doświadczonego księgowego, lub biuro rachunkowe, niż później liczyć się z koniecznością płacenia wysokich mandatów.

Jaki powinien być dobry księgowy?

Częstym błędem popełnianym przez młodych właścicieli firm jest angażowanie na stanowisko księgowego osób z polecenia. Zdarza się, że zatrudnia się pierwszego-lepszego człowieka, którego polecił nam znajomy. W rzeczywistości jednak to bardzo odpowiedzialna funkcja, dlatego powinien ją pełnić ktoś, kto zna się na rzeczy. Dobrą praktyką jest też omówienie z osobą, którą chcemy zatrudnić formy naszej działalności. Bywa, że jedni księgowi są biegli w konkretnym rodzaju biznesu, ale już z innymi jej typami nie radzą sobie tak dobrze. Dotyczy to zwłaszcza firm, które prowadzą sklepy internetowe. Dziennie spływają do nich nawet setki zamówień, a każde z nich należy fakturować. W takiej sytuacji niektórzy księgowi mogą po prostu nie radzić sobie z rozliczaniem wszystkich transakcji. Często sami posiadają wielu klientów, których muszą obsługiwać, dlatego przed zatrudnieniem księgowego trzeba upewnić się, czy nie jest od nadmiernie obciążony innymi obowiązkami.

Obsługa prawna – czy warto?

W sytuacji, gdy nasza działalność jest bardziej skomplikowana, warto zainwestować także w prawnika. Już sam sklep internetowy wymaga napisania polityki prywatności, a także regulaminu. To tylko niektóre z wielu prawnych kwestii, które codziennie muszą rozwiązywać firmy. Z tego powodu jeżeli posiadamy dylematy prawne, należy poprosić o pomoc doświadczonego prawnika, który nie tylko rozwikła daną sprawę, ale będzie nam także pomagał w przyszłości.

Author: